Navigation
 • Nasza historia
  Jak Dynasit® zawitał do Polski
 • Blog
 • DLA ZDROWIA PLECÓW
  W pracy, w domu, w podróży
 • SIEDZENIE BEZ BÓLU
  Ulga dla kości ogonowej i krocza
 • W CIĄŻY I PO PORODZIE
  Dla mamy i dziecka
  Nowość
media

Aktywacja pracy mięśni

Funkcje zdrowotne poduszek Dynasit


Rozmowa z ficjoterapeutą Mariuszem Ziębą z zespołu Panaceum.netJTL: Rozmawialiśmy poprzednio o dynamicznym siedzeniu. Powiedziałeś, że jest to "siedzenie w ruchu"

MZ: Tak, dynamiczne siedzenie to inaczej ruch podczas siedzenia.

To taki rodzaj siedzenia, które wymusza nieustannie zmianę pozycji naszego ciała. Wykorzystuje się do tego niestabilne podłoże takie jak poduszki dynamiczne Dynasit czy piłki rehabilitacyjne.


JT: Dynamiczne siedzenie posiada kilka funkcji zdrowotnych. Chcę Cię prosić o omówienie pierwszej z nich, czyli aktywację pracy mieśni. Co rozumiesz pod pojęciem?


MZ: Mięśnie, które podczas siedzenia statycznego, klasycznego nie są w ruchu,  zostają do ruchu aktywowane. Siedzenie na podłożu niestabilnym wymusza ciągłą stabilizację ciała. Dodatkowo przyczynia się do tego zmiana ustawienia kąta miednicy podczas siedzenia na poduszce Dynasit.
JT: Czyli przywracając właściwe ustawienie miednicy zmieniamy ustawienie całego kręgosłupa.


MZ: Tak. To jeden z mechanizmów. Drugim jest siedzenie na niestabilnym, dynamicznym podłożu.Trzeba pamiętać o tym, że siedząc tradycyjnie, na podłożu statycznym duża część mięśni jest rozluźnionych zaś inne są zbyt napięte.


JT: To się dzieje podczas zwykłego siedzenia?

MZ: Tak. I korzystając z poduszki dynamicznej staramy się ten stan zmienić.

Podczas siedzenia na podłożu dynamicznym jakie zapewnia poduszka Dynasit aktywują się partie mięśni zaczynając od podudzia, poprzez udo w górę ciała poprzez mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha (które wcześniej były rozluźnione), mięśnie pleców oraz mięśnie przykręgosłupowe aż do potylicy. Stymuluje to pracę tzw. “pompy mięśniowej”.  Dzięki uruchomieniu pracy mięśni stabilizujemy kręgosłup a dodatkowo mamy zwiększone spalanie kalorii :-) gdyż mięśnie, które pracują muszą się odżywiać. Pobudzanie mięśni do pracy pomaga je wzmacniać, zaś same mięśnie aktywowane do pracy biorą udział w utrzymaniu właściwej, fizjologicznej postawy ciała, a więc mamy wielostopniowe działanie.


JT: Czyli aktywujemy mięśnie pośladków, pleców, brzucha i co najważniejsze aktywujemy mięśnie głębokie czyli mięśnie przykręgosłupowe które są zlokalizowane od wzdłuż kręgosłupa i ciągną się od okolicy kości krzyżowej aż do potylicy.


MZ: To to one są odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa ii to są te mięśnie które najtrudniej zmobilizować do pracy. JT: Okazuje się, że można mieć duże, rozbudowane mięśnie posturalne, można mieć tak zwany “kaloryfer” na brzuchu, ale mieć bardzo słabe mięśnie głębokie, a należy pamiętać, że to mięśnie głębokie są odpowiedzialne za stabilizacja kręgosłupa i ochronę przed potencjalnymi urazami i przeciążeniami. 


MZ: Dokładnie tak. Ale na napięcie mięśni oprócz ogólnej postawy mają wpływ też inne czynniki takie jak stres.JT: Stres jest czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na kondycję naszych mięśni.


W większości przypadków wykonywanie przewlekłe siedzącej pracy odbywa się w warunkach stresu. Jest to stres emocjonalny, psychiczny wynikający z atmosfery w pracy, z nadmiaru obowiązków czy będący efektem relacji osobistych.  Nasz organizm reaguje napięciem mięśni na stres i są to reakcje zupełnie niezależne od nas.


MZ: Takie chronicznie napięte mięśnie mogą zanikać. Bardzo często obserwujemy, że ktoś kto długo nie ćwiczył, głównie prowadził siedzący tryb życia, kiedy zaczyna się aktywować -  chce iść na jakieś ćwiczenia - często dochodzi do kontuzji. Okazuje się że mięśnie są niewydolne i w ogóle nie podejmują pracy.JT: No właśnie, a jeśli ktoś nie ćwiczył lub ćwiczył mało, czy korzystanie z poduszki Dynasit jest wskazane?


MZ: Jak najbardziej, wręcz jest wskazana. Funkcja aktywacji mięśni przy użyciu Dynasit jest z jednej strony bardzo bezpieczna - siedząc na poduszce trudno się nabawić kontuzji, - ale z drugiej strony ta aktywacja jest bardzo skuteczna. Mięśnie są pobudzane do pracy w łagodny i wygodny sposób ponieważ to my, siedząc na poduszce, decydujemy, po pierwsze: jak długo będziemy siedzieć na niej, dwa: jak intensywne będziemy ruchy wykonywać, trzy: jaką sobie zrobimy częstotliwość siedzenia.JT: Czyli siedząc na poduszce Dynasit samodzielnie decydujemy o intensywności treningu, a dynamikę siedzenia  można zawsze dostosować do bieżącego stanu ciała, do bieżącej kondycji mięśni czy stanu zdrowia?

MZ: Dokładnie. Jest to bardzo dobry taki trening z jednej strony profilaktyczny a z drugiej strony też wdrażający do kolejnych dalszych ćwiczeń, szczególnie jeżeli ktoś był osobą mam aktywną fizycznie i może się okazać że jego mięśnie są w stanie zastoju, a być może nawet niektóre partie mięśniowe zaczęły zanikać.JT: Czy z poduszek Dynasit® mogą korzystać osoby po operacjach kręgosłupa?


MZ: Siedzenie na poduszkach Dynasit® jest jednym z zaleceń pooperacyjnych jako forma rehabiltacji, treningu i profilaktyki., aby wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe i redukować statyczne przeciążenia.JT: W jakim czasie po operacji można siadać na poduszce?


MZ: W zależności od typu operacji siedzenie na poduszce zaczynamy w okresie od 6 do 8 tyg. po zabiegu. Ważne, aby zakończył się podstawowy proces gojenia się tkanek. W razie wątpliwości należy zapytać lekarza prowadzącego.


W tym artykule opowiadamy o tym, w jaki sposób siedzenie na poduszce Dynasit redukuje przeciażenia statyczne kręgosłupa https://www.dynasit.pl/index.php?route=blog/article&article_id=26Dziękuję za rozmowę

Justyna Terebus-Lang, Dynasit Polska

 • Jul 11, 2019
 • Komentarze: 0
Komentarze: 0

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Prosimy uzupełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką*