Navigation
  • Nasza historia
    Jak Dynasit® zawitał do Polski
  • Blog
  • DLA ZDROWIA PLECÓW
    W pracy, w domu, w podróży
  • SIEDZENIE BEZ BÓLU
    Ulga dla kości ogonowej i krocza
  • W CIĄŻY I PO PORODZIE
    Dla mamy i dziecka
    Nowość
media

Redukcja przeciążeń statycznych

Funkcje zdrowotne poduszek Dynasit


Rozmowa z ficjoterapeutą Mariuszem Ziębą z zespołu Panaceum.net



JTL: Rozmawialiśmy poprzednio o dynamicznym siedzeniu oraz o jego funkcjach zdrowotnych. Omówiliśmy pierwszą z funkcji, jaką jest aktywacja pracy mięśni https://www.dynasit.pl/index.php?route=blog/article&article_id=24

MZ: Dzień dobry. Mówiliśmy o tym, że dynamiczne siedzenie aktywuje pracę mięśni, które wcześniej , podczas statycznego siedzenia pozostawały nieaktywne. Jednocześnie dochodzi do rozluźnienia mięśni zbyt napiętych oraz napięcia mięśni nadmiernie rozluźnionych, co stanowi podstawę stabilizacji kręgosłupa.


JT: Dziś chcę Cię prosić o omówienie drugiej funkcji zdrowotnej poduszek Dynasit, czyli redukcja przeciążeń statycznych kręgosłupa. Co rozumiesz pod pojęciem?



MZ: Aby zrozumieć to pojęcie zacznijmy od zrozumienia tego, czym są przeciążenia statyczne, któ®e powstają podczas tradycyjnego siedzenia na zwykłym krześle.

Przeciążenia statyczne kręgosłupa i krążków międzykręgowych powstają poprzez napięcie mięśni głębokich kręgosłupa oraz mięśni posturalnych (?) czego następstwem jest dyskopatia. 


Przeciążenia statyczne sprawiają, że powstają naciski trzonów kręgów na boczne krawędzie krążków międzykręgowych (dysków) co prowadzi do uszkodzenia krążka międzykręgowego. Dodatkowo dochodzi do nacisku na cały trzon kręgu.


JT: Czyli przeciężania statyczne mogą uszkadzać kręgosłup, a dokładniej dyski kręgosłupa?


MZ: I uszkadzają. To tylko kwestia czasu i tego jak długo siedzimy w pozycji statycznej. Przeciążenia ststyczne prowadzą też do innych zaburzeń.


Będąc w pozycji statycznej po kolejnych segmentach kręgosłupa powstają przeciążenia, które przy dłuższym siedzeniu mogą prowadzić i prowadzą do zaburzeń mięśniowo-szkieletowych. Przykłady takich zaburzeń to min. rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna, rwa barkowa, neuralgia międzyżebrowa oraz inne zaburzenia powstające na skutek dyskopatii i statycznych przeciążeń.


JT: To poważne konsekwencje zdrowotne.

MZ: Dlatego też eliminacja statycznych przeciążeń jest bardzo ważna. Dzięki temu kręgosłup będzie nam długo i dobrze służył.  


JT: W jaki sposób siedzenie na poduszce Dynasit redukuje przeciążenia ststyczne?

MZ: Siedzenie na poduszce Dynasit, czyli tzw. siedzenie dynamiczne odwraca proces powstawania punktowych statycznych przeciążeń w przestrzeni międzykręgowej. Dzięki ciągłej pracy mięśni krążek międzykręgowy (dysk), a dokładniej pierścień włóknisty będzie powracał do swojego pierwotnego napięcia i w ten sposób eliminowany jest wpływ krótkotrwałych ucisków na krążek międzykręgowy. 


Siedzenie dynamiczne w znaczym stopniu redukuje negatywny wpływ statycznych przeciążeń poprzez ciągłą zmianę pozycji ciała, co sprawia, że przeciążenia stają się krótkotrwałe, poprzez co zmniejsza się ich szkodliwość. 


Siedząc na poduszce Dynasit cały czas w naszym ciele zachodzą zmiany, wykonujemy mimowolne regularne ruchy boczne pleców i co za tym idzie ruchy kręgosłupa, co wpływa na redukcję bocznych przeciążeń statycznych. Nawet niewielkie, nieodczuwalne zmiany pozycji mają duży wpływ w kontekście zmniejszania statycznych przeciążeń.


JT: Cały czas mówimy o ruchach, które mogą być świadomym, aktywnym wykonywaniem ruchów oraz ćwiczeń na poduszce Dynasit, ale też mogą to być ruchy mimowolne - na podusze można się bujać, wiercić, kręcić...


MZ: Siedząc na poduszce Dynasit czasem się nam wydaje, że się nie ruszamy, ale nasze ciało cały czas pracuje. Wtedy wykonywane są tzw. “Mikroruchy”, czyli uruchamiają się mięśnie krótkie, krótkie więzadła bez udziału naszej świadomości. Nam się czasem wydaje że aby osiągnąć terapeutyczny efekt należy ćwiczyć intensywnie, że należy się wysilać. Nie w przypadku dynamicznego siedzenia :-) Ważne jest to abyśmy pozwolili ciału na ruch, a intensywność tego ruchu możemy dostosować do własnych możliwości. Pamiętajmy - sam ruch ciała, ruch mięśni przykręgosłupowych będący efektem siedzenia na poduszce dynamicznej ma charakter terapeutyczny co mam nadzieję udało się nam wytłumaczyć.


JT: Na poduszce siedzimy, a więc opierają sią na niej nasze pośladki. Mówisz, że ruch jest kluczowy dla redukcji przeciążen statycznych. W jaki sposób dochodzi do uruchomienia kręgosłupa, skoro siedzimy na pośladkach?



MZ: Siedzenie dynamiczne uruchamia ruch całego kręgosłupa. Cały kręgosłup jest w stanie dynamicznejo rówowagi, co nazywany “efektem domina”.


JT: Co to znaczy "efekt domina"


MZ: Że każdy z elementów kręgosłupa zaangażowany jest w ruch.


JT: I ten ruch zaczyna się od naszych... pośladków?


MZ: Tak. Dzięki temu, że miednica oparta jest na niestabilnym podłożu, może się poruszać, a to uruchamia cały kręgosłup.


JT: Czyli ruch miednicy uruchamia kręgosłup?


MZ: Tak, kiedy uruchomią się nam mięśnie pośladkowe, miednica się zrotuje, czyli ustawi we właściwym ułożeniu, to pociągnie za sobą “efekt domina”


Dla porównania opiszę to, co dzieje się z miednicą na zwykłym krześle.


Kiedy miednica oparta jest na twardym podłożu ( jak to ma miejsce podczas zwykłego, statycznego siedzenia), każdy ruch wykonywany jest z odcinka lędźwiowego, z tego względu w tym odcinku dochodzi do największej ilości przeciążeń kiedy siedzimy statycznie. Kiedy mamy aktywację mięśni głębokich oraz mieśni posturalnych przeciążenia są eliminowane. 


JT: Czyli "efekt domina" odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa?


MZ: Tak, odcinek lędźwiowy oraz każdy inny segment kręgosłupa, jaki jest narażony na powstawanie przeciążeń statycznych. Ponieważ w ruch ciała zaangażowane są wszystkie segmenty kręgosłupa, mieśnie współpracują ze sobą, nie dochodzi do lokalnych przeciążeń, co chroni dyski przed uszkodzeniem.


JT: Jakie sa inne korzyści?


MZ: Kolejna korzyść jest taka, że podczas siedzenia dynamicznego nasz układ nerwowy jest aktywowany. Cały czas pracuje nasz zmysł równowagi czyli tzw. robak czyli łącznik znajdujący się między dwiema półkulami móżdżka oraz kanały półkoliste w układzie słuchu, które odpowiadają za utrzymanie równowagi. Kanały półkoliste otrzymują informacje o przesunięciu się płynów w kanałach ale też o czuciu głębokim, które pochodzi z kośćca i z mięśni, dzięki czemu cały czas orientujemy się, w jakiej jesteśmy pozycji i siedząc na niestabilnym podłożu staramy się powrócić do pozycji pionowej.


I tu ważna informacja - siedzenie ne poduszce Dynasit jest o wiele bezpieczniejsze, niż siedzenie na połce rehabilitacyjnej. Siadając na podusze Dynasit nasze ciało nie pozwoli nam upaść, co może mieć miejsce w przypadku piłki rehabilitacyjnej o metrowej średnicy.


rys. 1 - siedzenie na poduszce dynamicznej Dynasit



rys. 2. - siedzenie na piłce rehabilitacyjnej


Pamiętajmy, siedząc na poduszce Dynasit ciało cały czas stara się utrzymać stabilizację i pion, dzięki czemu mięśnie głębokie oraz mięśnie posturalne są aktywowane, co pomaga niwelować przeciążenia statyczne.


JT: My ostatnio mówiliśmy o tym jak mądre są dzieci. W wieku 6-7 lat, kiedy idą do szkoły chcą się wiercić i się wiercą. One nie chcą siedzieć w bezruchu. Tak więc nie dość że uaktywniają mięśnie, to to jeszcze stymulują mózg.


MZ: Samo wiercenie się powoduje stymulację mózgu, ponieważ robak musi przyjąć informację o dynamicznych zmianach ułożenia naszego ciała, dzięki czemu mózg cały czas odbiera sygnały, cały czas jest pobudzany.


Po drugie: podczas zmian pozycji kręgusłupa mamy zwiększone przestrzenie między rdzeniem a ... otworu kręgowego dzięki czemu cały czas zwiększamy przepływ płynu rdzeniowego a sam organizm zachęcany jest do jego produkcji.


Po trzecie: mózg otrzymuje informację z receptorów czuciowych zlokalizowanych w kościach, ścięgnach i mięśniach, dzięki czemu cały czas płyną impulsy nerwowe z ciała do mózgi i na odwrót.


JT: Wiercenie sprzyja zdrowiu? :-)


MZ: Dziwi mnie, że w dzisiejszych czasach nauczyciele mogą napisać skargę do rodziców z informacją, że dziecko się kręci, że jest nadpobudliwe, że się rusza zamiast grzecznie siedzieć. Tak, rusza się, bo jego ciało tego wymaga. Rusza się, bo jego ciało zapobiega temu, aby dochodziło do przeciążeń statycznych.

Niestety, kiedy dojrzewamy i teoretycznie jesteśmy bardziej dojrzali umysłowo, robimy sobie dużą krzywdę siedząc statycznie, a efektem tego ja się cieszę, że mam pracę ;-) i pracuję z tymi pacjentami, którzy siedzą po 10-12 godzin, a potem "panie ratuj, bo boli!"


JT: Wniosek jest taki: dorośli, bądźcie niegrzeczni i ruszajcie się, wierćcie się w miejscu pracy ile się da! Bierzcie przykład z Waszych dzieci.

W kolejnym artykule opowiemy o tym, w jaki sposób siedzenie na poduszce Dynasit wspiera utrzymanie prostej postawy.



Dziękuję za rozmowę

Justyna Terebus-Lang, Dynasit Polska

  • Jul 12, 2019
  • Komentarze: 0
Komentarze: 0

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Prosimy uzupełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką*