Navigation
 • Nasza historia
  Jak Dynasit® zawitał do Polski
 • Blog
 • DLA ZDROWIA PLECÓW
  W pracy, w domu, w podróży
 • SIEDZENIE BEZ BÓLU
  Ulga dla kości ogonowej i krocza
 • W CIĄŻY I PO PORODZIE
  Dla mamy i dziecka
  Nowość
media


Dynamiczne siedzenie a ból pleców

Rozmowa z fizjoterapeutą Mariuszem Ziębą z zespołu Panaceum.net


JTL: Coraz więcej mówi się ostatnio o dynamicznym siedzeniu. Odnoszę wrażenie, że zrobiło się modne.

MZ: Dynamiczne siedzenie jest nie tylko modne, ale zdrowe. Stanowi alternatywę dla szkodliwego, statycznego siedzenia. Cały świat idzie w kierunku siedzenia dynamicznego. Ludzie mają coraz większą świadomość konsekwencji związanych z siedzącym trybem życia. O konsekwencjach statycznego siedzenia rozmawialiśmy wcześniej


JTL: Wytłumacz proszę, czym z perspektywy fizjoterapeuty jest dynamiczne siedzenie?

Dynamiczne siedzenie to inaczej ruch podczas siedzenia.

To taki rodzaj siedzenia, które wymusza nieustannie zmianę pozycji naszego ciała. Wykorzystuje się do tego niestabilne podłoże takie jak poduszki dynamiczne Dynasit czy piłki rehabilitacyjne.


JTL: Siedzenie w ruchu?


MZ: Tak, kiedy siadamy na poduszce Dynasit, która wymusza od nas utrzymanie równowagi, wykonujemy ruch izometryczny, czyli ruchu jako takiego nie ma, ale nasze mięśnie pracują. 


Ten rodzaj siedzenia wymusza na nas to, abyśmy cały czas wykonywali ruchy. Podczas siedzenia dynamicznego przykładowo - przechylając się w przód w pozycji półsiedzącej powodujemy całkowitą zmianę napięcia mięśniowego. 


Oto film obrazujący siedzenie dynamiczne na poduszce dynasit:


JTL: Mówiliśmy wcześniej, że podczas klasycznego, statycznego siedzenia pewne partie mięśni kręgosłupa są chronicznie napięte, inne chronicznie rozluźnione, co powoduje ból pleców.


MZ: Dokładnie. Siedzenie dynamicze aktywuje napięcie mięśni przeciwstawnych względem mięśni nadmiernie rozluźnionych/rozciągniętych. Jednocześnie pomaga rozluźnić się mięśniom nadmiernie napiętym.


JTL: Czyli odwracamy negatywne skutki siedzenia ststycznego?


MZ: Tak, można tak powiedieć :-) Uruchamiany w ciele te mięśnie, które wyłączyły się podczas siedzenia. Ze względu na to, że siedzimy na niestabilnym podłożu, całkowicie zmieniamy napięcie mięśniowe, min. mięśni pośladkowych, mięśni brzucha, mięśni prostowników kręgosłupa, ale też mięśni głębokich odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa. 


Przykładowo - przesuwając prawy pośladek całe ciało musi zadziałać, aby zareagować na ruch. W przypadku siedzenia statycznego reaguje jedynie sam pośladek.

 W siedzeniu dynamicznym całe ciało musi utrzymać równowagę, co angażuje do pracy kolejne grupy mięśniowe. Przy dynamicznym siedzeniu chodzi o uruchomienie całego aparatu mięśniowego przy siedzeniu.


JTL: Jak mówiliśmy wcześniej podczas siedzenia statycznego mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa wyłączają się, co sprawia, że po około 30 min. siedzenia nasz kręgosłup przestaje być chroniony przed przeciążeniami i urazami.


MZ: Podczas siedzenia na poduszce dynamicznej nasz układ proprioceptywny, układ równoważny pracuje nad tym, abyśmy utrzymali równowagę, aby nie spaść z krzesła ;-) Można to przyrównać do jazdy na nartach, na rolkach, do stania na równoważni. Dzięki temu dynamicze siedzenie obejmuje swoimi skutkami całe ciało - obręcz barkową, ręce, nogi, dotyczy całego ciała. Mięśnie są w stanie dynamicznej równowagi, układ nerwowy jest aktywny, więc mięśnie nie wyłączają się.JTL: Siadając na poduszce uruchamiamy mięśnie, które do tej pory działały słabo lub prawie wcale, bo po prostu nie używaliśmy ich wcześniej, dlatego może się okazać, że w pierwszej fazie dynamicznego siedzenia mogą się pojawić zakwasy. WIększość z nas ma słabe mięśnie pleców. Wystarczy zrobić test i spróbować siedzieć przez 15 min. Bez oparcia (...) Komu się udało? :-)

Dla większości osób zaangażowanie mięśni pleców w utrzymanie prostej postawy siedzącej bez oparcia będzie wiązało się z dużym wysiłkiem.


MZ: Siedzenie dynamicze aktywuje napięcie mięśni przeciwstawnych względem mięśni nadmiernie rozluźnionych/rozciągniętych. Jednocześnie pomaga rozluźnić się mięśniom nadmiernie napiętym. JTL: Czy musimy myśleś o tym, by wykonywać ruchy siedząc na poduszce Dynasit?


MZ: Siedzenie dynamiczne jest mimowolnie. "Po cichu” mobilizuje organizm do pracy, angażuje układ mięśniowy do pracy uruchamiając mięśnie od kości krzyżowej aż do potylicy, więc jest to forma treningu, która nie wymaga od nas wysiłku czy uwagi. Można ćwiczyć siedząc, nie myśląc o tym, że trzeba ćwiczyć.


JTL: Siedzenie na poduszce dynamicznej Dynasit sprawia, że zmienia się postawa ciała.


MZ: Celem dynamicznego siedzenia jest przywrócenie krzywizn kręgosłupa do prawidłowego, fizjologicznego ułożenia. Siedząc na poduszce Dynasit następuje uniesienie miednicy, co powoduje przywrócenie prostej postawy i prawidłowe ustawienie kręgosłupa.


rys. 1.rys. 2. 
MZ: Mówiąc dokładnie jest to  zmiana tzw. punktów przeciążeniowych na kręgosłupie. Nasz kręgosłup jest jak sprężyna i ma wyglądać jak sprężyna, nie ma być prosty, nie ma też być ułożony w literę C, co ma miejsce w przypadku siedzenia statycznego ( rys. 3.)


Rys 3.
MZ: Podczas siedzenia statycznego mamy najcześciej podwiniętą, czyli zrotowana miednicę, siedzimy na kości krzyżowej. Taka podwinięta / zrotowana/ do przodu miednica pociąga za sobą nieprawidłowe ułożenie trzonów kręgów, co powoduje ucisk na przednią część krążków międzykręgowych. 


JTL: Czyli siedzenie na poduszce Dynasit nie tylko wpływa na miednicę, ale na cały kręgosłup?


MZ: Poduszka Dynasit sprawia, że miednica lekko się unosi, my siadamy prawidłowo, czyli na guzach kulszowych a sama miednica wraca do prawidłowego ułożenia pociągając za sobą prawidłowe ustawienie trzonów kręgów, czyli ustawienie całego kręgosłupa. 


Mięśnie głębokie powodują takie ułożenie krzywizn kręgosłupa, w jakim powinniśmy siedzieć, czyli w ułożeniu fizjologicznym. 


JTL: Jak widać prawidłowe ustawienie miednicy ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia kręgosłupa. Jakie inne pozytywne zmiany ze sobą niesie?


MZ: Jak mówiłem wcześniej prawidłowe ułożenie miednicy pociąga za sobą wyprostowanie postawy i poprawne ustawienie krzywizn kręgosłupa. Dodatkowo rotacja miednicy powoduje rozluźnienie mięśni pośladkowych oraz mięśni ud, co wpływa na usprawnienie krążenia. Ponieważ podczas dynamicznego siedzenia w ruch zaangażowane są także nogi, wykonywanie ruchów nogami dodatkowo stymuluje krążenie krwi, co usprawnia zarówno krążenie żylne jak i tętnicze.


JTL: Trzeba pamiętać, że zastoje żylnę są przyczyną bólu, obrzęków, uczucia ciężkości nóg.


MZ: To bardzo częsta dolegliwość, szczególnie u Pań. Podczas dynamicznego siedzenia miednica nie tylko się rotuje wracając do prawidłowego ułożenia, ale również porusza się na boki, co dodatkowo wpływa na rozluźnienie mięśni i pobudzenie krążenia zarówno w miednicy mniejszej jak i w kończynach dolnych. JTL: A w jaki sposób poduszka Dynasit wpływa na kręgi kręgosłupa ( dyski)


MZ: Ponieważ mięśnie cały czas pracują nie ma punktów styku między trzonami kręgów, co sprawia, że nie dochodzi do zbyt dużych przeciążeń punktowych na dyskach i ucisk na dyski jest redukowany. Mówimy o tym, że tzw. Przeciążenia statyczne są redukowane.


JTL: Mam obserwację, że u wieli osób siedzących na poduszce Dynasit ustąpił objaw rwy kulszowej. Wyjaśnij proszę, w jaki sposób dynamiczne siedzenie wpływa to na rwę kulszową.


MZ: Siedzenie dynamicze na poduszce dynasit może powodować ustąpienie deficytów neurologicznych (takich jak np. objaw rwy kulszowej) sposowowanych uciskami na struktury kręgosłupa, gdyż przeciążenia statyczne są redukowane. Dodatkowo zmniejsza się napięcie mięśni pośladkowych, mięśnia gruszkowatego, co często stanwi przyczynę rwy.


W kolejnym wpisie przedstawimy szczegółowy opis zmian, jakie zachodzą w kręgosłupie i reszcie ciała w chwili korzystania z poduszek dynamicznych Dynasit.


Dziękuję za rozmowę

Justyna Terebus-Lang, Dynasit Polska


 • Jul 06, 2019
 • Komentarze: 0
Komentarze: 0

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Prosimy uzupełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką*